Przygotowanie wesela, jeśli jest dobrze zaplanowane, można zorganizować z ograniczonym budżetem. Wszystko jest tylko sztuką kompromisu oraz odpowiedniego wyboru i kwestią Waszego podejścia – które przy szukaniu oszczędności jest bardzo ważne.

Zaplanowanie ślubu i wesela to opcja dla Ciebie o ile naprawdę jesteś bardzo dobrze zorganizowana, wiesz czego chcesz i masz w głowie od dawna plan i wizję tego dnia. Pamiętaj, że organizacja wesela samej to nie prosta sprawa – musisz (z narzeczonym) między innymi wybrać miejsce ślubu, przyjęcia weselnego, przemyśleć menu, zdecydować się na zespół, fotografa ślubnego, sukienkę, dodatki czy dekoracje sali weselnej. Ale to przecież nie wszystko!

Od czego należy zacząć? Najlepiej od wyznaczenia daty ślubu, zastanowienia się czy ma być to ślub konkordatowy czy tylko cywilny, na ile osób ma być przyjęcie, czy chcemy wesele tradycyjne czy nowoczesne. Następnym krokiem powinno być spotkanie z rodzicami w celu omówienia najważniejszych kwestii organizacyjnych, aby w przyszłości nie było żadnych nieporozumień, kto za co płaci i czym się zajmuje, a także opracowanie wstępnego budżetu przewidywanych wydatków. Ważne jest przy tym sporządzenie listy gości co ułatwi nam wszelkie rachunki, a także harmonogramu przygotowań, aby wiedzieć co i kiedy mamy zamiar załatwić.

Jeśli termin i salę już mamy, zabierzmy się za poszukiwania dobrego zespołu lub dj-a, fotografa i kamerzysty, jeśli w ogóle chcemy mieć video pamiątkę z wesela. Ci podwykonawcy również są bardzo ważni na naszym przyjęciu i najlepiej w ich przypadku skorzystać z doświadczenia znajomych, zamężnych już par, aby nie okazało się, że na weselu ich praca pozostawia dużo do życzenia. Bez dobrej muzyki i profesjonalnego prowadzenia wesele nie będzie udane, a bez świetnego reportażu zdjęciowego, trudno będzie idealnie zapamiętać wszystkie najważniejsze dla nas chwile. Zróbmy to również z rozsądnym wyprzedzeniem, aby uniknąć konieczności „brania, co popadnie”.

Podstawowa jednak zasada – nie oszczędzamy na zespole/dj`u, fotografie oraz kamerzyście. Zespół/dj to podstawa wesela. A dobra zabawa i odpowiednio poprowadzone wesele, jest w stanie przysłonić wszystkie inne niedociągnięcia, które mogą się pojawić.
Natomiast zdjęcia oraz film, to jedynie pamiątki, które Wam pozostaną – warto więc by były dobrej jakości i wykonane przez profesjonalistów.
Poniżej pokrótce postaram się wskazać, gdzie możliwe są oszczędności oraz jakie szacunkowe kwoty pozwolą Wam zaoszczędzić.

Świetnym pomysłem przy organizacji wesela na własną rękę będzie zakup organizera weselnego, w którym będziesz mogła zapisać wszystkie pomysły, plany czy spotkania. Prowadząc taki kalendarz czy notatnik Panny Młodej na pewno o niczym nie zapomnisz i będziesz załatwiać wszystko w odpowiednim terminie. Jeśli wszystko dobrze zaplanujesz (z pomocą przyszłego męża) – na pewno wszystko Wam się uda.

Ważnym elementem organizacyjnym jest również wybór sukni, garnituru czy dekoracji sali i kościoła/usc. Pamiętajmy, że od sukni wszystko się zaczyna i do niej właśnie dekoratorka dobiera bukiet, butonierkę czy całą dekorację. Bo przecież Panna Młoda to ta najpiękniejsza i najważniejsza tego dnia!

W następnym kroku zaprojektujmy wymarzoną papeterię, ale nie zapomnijmy przy tym, iż wszystko musi idealnie ze sobą współgrać. Na tym etapie potrzebne nam będą tylko zaproszenia, ale po potwierdzeniu ostatecznej ilości gości, przydadzą się również winietki, karty menu i tablica z usadzaniem gości. Jeśli natomiast zapraszamy gości z zagranicy, pamiętajmy również o zawiadomieniach (save the date), które wysyła się jeszcze przed zaproszeniami, aby goście mogli dokonać wcześniejszych rezerwacji lotu. No i najważniejsze, jeśli jeszcze do tego momentu nie wybraliśmy świadków, którzy będą nam asystować podczas ceremonii, zróbmy to właśnie teraz, aby powiadomić ich o tym zaszczycie podczas wręczania zaproszenia.

W podsumowaniu napisać jeszcze chcę o dwóch sprawach.
Pierwsza z nich to goście. Nie starajcie się na siłę obniżać ich ilości. Prawda jest taka, że część którą płacicie za konsumpcję i tak do Was wróci, a nie da się cofnąć czasu i zaprosić jeszcze raz gości, których „skreśliliście” z listy. Szukajcie więc oszczędności na kosztach stałych.
Druga sprawa – wiele elementów ze ślubno-weselnych przygotowań moglibyście zrobić sami lub zlecić je zrobieniu komuś z najbliższych. Mam tu na myśli np. druk zaproszeń, samodzielny makijaż, ułożenie prostych kompozycji z kwiatów, dekoracje itd. Jednakże musicie sobie odpowiedzieć na pytanie czy macie na to czas i czy tym wszystkim chcecie zajmować się chwile przed? Ostatnie dni przed ślubem powinniście poświęcić na odpoczynek i dopinanie ostatnich szczegółów. Skorzystajcie więc z usług profesjonalistów tam gdzie można.

Ciekawostka na dziś

Aby nauczyć się gotować, można podjąć następujące kroki:

  1. Przeczytaj przepisy: Zacznij od przeczytania prostych przepisów, które zawierają składniki i instrukcje, które są łatwe do zrozumienia i zastosowania.
  2. Zdobądź podstawowe narzędzia kuchenne: Kup podstawowe narzędzia kuchenne, takie jak noże, patelnie, garnki i miski, aby mieć wszystko, czego potrzebujesz do gotowania.
  3. Ucz się podstawowych technik: Dowiedz się, jak kroić warzywa, jak smażyć, jak dusić i jak gotować na parze.
  4. Gotuj z kimś: Gotowanie z kimś, kto już gotuje, może pomóc Ci w nauce nowych technik i trików.
  5. Eksperymentuj z różnymi składnikami: Spróbuj różnych rodzajów mięsa, warzyw i przypraw, aby poznać nowe smaki i połączenia smaków.
  6. Ucz się na błędach: Gotowanie to proces uczenia się, więc nie martw się, jeśli coś pójdzie nie tak. Spróbuj zrozumieć, co poszło nie tak i spróbuj poprawić to przy następnym razie.
  7. Znajdź inspirację: Oglądaj programy kulinarne, czytaj książki kucharskie, czy przeglądaj strony internetowe z przepisami kulinarnymi, aby znaleźć inspirację i pomysły na nowe dania.
  8. Ciesz się gotowaniem: Gotowanie powinno być przyjemnością, więc ciesz się procesem i smakami, które tworzysz.