Współcześnie na całym świecie funkcjonuje wiele różnorodnych sposobów i modeli odżywiania się, a weganizm jest jednym z nich. Jest on znany i ceniony od wielu już wieków, a w ciągu ostatnich lat zdobywa coraz to szerszą grupę zwolenników, gdyż pozwala nie tylko na zadbanie o swoje zdrowie i dobre samopoczucie, ale także na polepszanie sytuacji całej naszej planety, dzięki dokonywaniu małych, ale słusznych wyborów dnia codziennego.

Na czym polega dieta wegańska?

Jest to rodzaj diety opierającej się na rezygnacji z wszystkich produktów pochodzenia zwierzęcego, nawet takich podczas produkcji których jedynie używa się faunistycznych materiałów. I nie chodzi tutaj, tak jak w wegetarianizmie, tylko o nie spożywanie mięsa, ale także wszystkich innych wyrobów pochodzących od zwierząt, w tym mleka i jego przetworów, jajek czy miodu. Wszystkie składniki diety wegańskiej są natomiast pochodzenia roślinnego i powinny być pozyskiwane bez szkody i cierpienia zwierząt. Bowiem dieta ta jest częścią szerokiej ideologii wegańskiej, którą jest jednocześnie stylem życia zgodnym z naturą, jak najbardziej ekologicznym i przyjaznym dla zwierząt. Dieta taka może być oczywiście stosowana samodzielnie, niezależnie od wyznawanych wartości i stosowanej ideologii.

Jakie są zalety stosowania diety wegańskiej?

Większość osób decydując się na dietę wegańską kieruje się przede wszystkim faktem, że jest to sposób odżywiania bardzo przyjazny zwierzętom i całemu ekosystemowi planety. Podczas produkcji mięsa i jego przetworów, a także podczas hodowli zwierząt dla pozyskiwania z nich mleka czy jaj, bardzo często dochodzi do ich złego traktowania i przysparzania im cierpienia, a także powoduje się zanieczyszczenie planety.

Ponadto, dieta zawierająca tylko dobrze dobrane składniki roślinne niesie ze sobą szereg zalet dla zdrowa człowieka. Rezygnacja z produktów zwierzęcych bogatych w niezdrowe tłuszcze i cholesterol, a także z żywności wysokoprzetworzonej i niezdrowych fast foodów oraz jednoczesne zastąpienie tego wszystkiego zdrowymi składnikami roślinnymi, pomaga walczyć z nadwagą i otyłością, a także utrzymać szczupłą sylwetkę. Dieta wegańska zmniejsza też ryzyko wystąpienia chorób serca, miażdżycy, nadciśnienia tętniczego, cukrzycy typu B, a nawet chorób przewlekłych i raka.

Kto może stosować dietę wegańską?

Prawidłowo skomponowana i urozmaicona dieta wegańska dostarcza organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych i pozwala na funkcjonowanie nawet na przysłowiowych maksymalnych obrotach. Dlatego też do jej zalet z pewnością można zaliczyć to, że może być stosowana przez każdego z nas, nie wyłączając zawodowych sportowców, kobiet w ciąży, mam karmiących piersią czy osób starszych lub zmagających się z przewlekłymi chorobami. Przed podjęciem decyzji o zastosowaniu tego rodzaju diety, dobrze skonsultować się z lekarzem lub doświadczonym dietetykiem.

Jakie produkty wybierać decydując się na ten sposób odżywiania?

Jednak aby w pełni cieszyć się wszystkimi dobrodziejstwami diety wegańskiej musi być ona bardzo dobrze rozplanowana. Dlatego warto jest korzystać na przykład z aktualnej piramidy żywieniowej dla wegan, która w obrazowy sposób pokazuje bogactwo możliwości komponowania posiłków. Nie zapominajmy też różnorodności i urozmaiceniu jadłospisu, bowiem na sklepowych półkach znajdziemy wiele warzyw, owoców, roślin strączkowych, kasz, płatków, orzechów, zdrowych olejów czy produktów sojowych bogatych w niezbędne ludzkiemu organizmowi składniki. Dietę warto też wzbogacić odpowiednią suplementacją, szczególnie jeśli chodzi o witaminę D, B12 oraz kwasy DHA, które dość ciężko dostarczyć swojemu organizmowi samą dietą.

Ciekawostka na dziś

Schudnięcie może być trudne z wielu powodów, w tym:

  1. Genetyka: Niektóre osoby mogą mieć genetycznie uwarunkowane tendencje do przybierania na wadze lub trudności z utratą masy ciała.
  2. Hormonalne: Niektóre zaburzenia hormonalne, takie jak insulinooporność, mogą utrudniać utratę wagi.
  3. Metabolizm: Spowolnienie metabolizmu, które może wynikać z wieku, braku aktywności fizycznej, czy niedoboru snu, może powodować trudności w utracie wagi.
  4. Nieodpowiednia dieta: Niektóre diety, takie jak te bogate w cukier, tłuszcz, czy produkty przetworzone, mogą prowadzić do przybierania na wadze.
  5. Stres: Stres może powodować przyrost masy ciała poprzez zwiększanie poziomu kortyzolu, hormonu odpowiedzialnego za magazynowanie tłuszczu.
  6. Brak aktywności fizycznej: Brak ruchu fizycznego, siedzący tryb życia, może prowadzić do przybierania na wadze i trudności z utratą masy ciała.
  7. Złe nawyki: Złe nawyki, takie jak podjadanie, brak regularności posiłków, czy brak snu, mogą utrudniać utratę wagi.
  8. Brak motywacji: Czasami trudno jest znaleźć motywację do utraty wagi, lub trudno jest utrzymać motywację przez dłuższy czas.
  9. Oczekiwania: Oczekiwania, szczególnie te dotyczące szybkich efektów, mogą być trudne do zrealizowania, co może prowadzić do zniechęcenia i rezygnacji z dalszych prób utraty wagi.

Pamiętaj, że proces utraty wagi jest procesem długotrwałym i wymaga czasu, cierpliwości oraz pracy nad swoimi nawykami żywieniowymi.